اجاره مدرک تحصیلی

اگر فقط فارغ التحصیل بعضی رشته های فنی مهندسی باشید، آن وقت می توانید بدون هیچ زحمتی و تنها با اجاره دادن مدرکتان، چند میلیونی به جیب بزنید! همیشه هر حکم یا قانونی، استثناهایی هم دارد و ملت می گردند ببینند چطور می شود قضیه را پیچاند؛ چطور می شود نقضَش کرد. کافی است فارغ التحصیل یکی از رشته های مکانیک، برق، زمین شناسی و خصوصاً فارغ التحصیل رشته عمران باشید تا با یک تلفن ناقابل و قدم رنجه ای کوچک به یکی از هزاران شرکت پیمانکاری، در کمال عزت و احترام به استخدام شرکت مذکور در بیایید! تعجب هم دارد!

قضیه رتبه بندی شرکت ها چی هست؟

معیارها و قوانینی وجود دارد که طبق آن می آیند و شرکت های پیمانکاری را رتبه بندی می کنند. شرکت ها پایین ترین رتبه و گریدشان 5 و بیشترین و بالاترین رتبه شان یک است. به این ترتیب که سازمان مدیریت و برنامه ریزی توان انسانی (تعداد مهندسین)، فنی، مالی، سابقه اجرایی و قراردادها و... شرکت ها را بررسی می کند و سرجمع امتیازی برایشان منظور می کند که می شود رتبه آنها. تفاوت رتبه5 و یک هم در سقف قراردادهایی است که این شرکت ها می توانند ببندند. برای مثال، شرکت ها با گرید5 نهایتاً می توانند تا سقف 750 میلیون تومان قرارداد منعقد کنند. از این به بعد و برای رتبه های 4، 3، 2 و1 دیگر بیشتر به فعالیت های شرکت ها بستگی دارد و سقف قراردادها به 20 میلیارد به بالا هم می رسد. فقط اینکه همه صحبت ها برای شرکت ها مثل کارت پایان خدمت است؛ یعنی شرکت ها تا زمانی که نخواهند وارد مناقصه های دولتی شوند، اساساً نیازی به این رتبه ها و این جنگولک بازی ها ندارند. امّا همین که بخواهند قرارداد دولتی ببندند، کارشان گیر رتبه بندی می افتد. ملاحظه می کنیدکه صحبت، صحبت قراردادهای میلیاردی است. پس پرداخت یک میلیون بابت مدرک افراد هم چندان برایشان سنگین نیست.

 

مهندس اجاره ای

اگر فارغ التحصیل زمین شناسی باشید، می توانید بین 300 تا 500 هزار تومان روی مدرکتان حساب کنید.مهندس برق بین 200 تا 400 و مکانیک بین 500 تا 700 هزار تومان. مهندسین عمران هم از 800 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان را نقداً جزو دارایی های خود حساب کنند. البته این قیمت ها بین شرکت های مختلف تفاوت دارد. اگر شرکت های پیمانکاری مثلاً می خواهند قراردادی بالای 400 میلیون تومان ببندند. برای این کار نیاز به رتبه دارند. در چنین وضعیتی اگر خودمان مهندس داشته باشیم که هیچ وگر نه با دوستانی مثل شما قرارداد می بندیم و شما به صورت صوری می شوید جزو مهندسین شرکت ما. مدرکتان را در اختیار ما قرار می دهید و ما هم با شما قراردادی می بندیم و برحسب مدرک تحصیلی تان، مبلغ مورد نظر را تقدیمتان می کنیم. مدت قراردادها در تهران یک ساله است و طی این مدت نمی توانید جای دیگری از مدرکتان استفاده کنید. ان شا»الله پس از اتمام قراردادتان با شرکت ما، می توانید بروید با شرکت های دیگر هم قرارداد ببندید! " اینها توضیحات منشی مؤدب یکی از شرکت های پیمانکاری است. خانم منشی در کمال احترام و خونسردی توضیحات مفصل تری در خصوص این "معامله پرسود دو طرفه" می دهد و بعد هم مدارک مورد نیاز را ردیف می کند؛ " اصل مدرک، کپی آن، کپی شناسنامه، سوابق بیمه ای و کارت ملی". و البتّه یک توضیح ضروری: " سابقه بیمه هم نداشته باشی مشکلی نیست. فایل مربوط به مهندسین بی سابقه مان هم باز است. شما تشریف بیاورید اینجا. توضیحات بیشتر را خدمتتان عرض می کنم."

بد نیست آدم قبل از مراجعه به این شرکت ها مظنه بازار را در بیاورد. اختلاف قیمت ها مشکوک می زند و به نظر می رسد می شود پول بیشتری هم به جیب زد.کافی است بفهمند توی باغ نیستی. مدرکت را بزخر می کنند می رود پی کارش!

آخرین اطلاعات حاکی از این است که راه هایی هم وجود دارد که دارندگان مدارک تحصیلی مذکور بتوانند هم زمان با 2 شرکت پیمانکاری وارد معامله شوند؛ یک شرکت در تهران، یک شرکت هم در شهرستان. قیمت شهرستان ها هم قیمت های بدی نیست. فقط در شهرهای کوچک که کلاً بازار این شرکت ها رونق چندانی ندارد، قیمت ها پایین می آید. در شهرهایی مثل اهواز و شهرکرد که بازارشان در حد تهران داغ است.

آیا ما را می گیرند؟

فقط می خواستم سؤال کنم اگر خدای نکرده شرکت شما ورشکست شد، اگر به هر ترتیبی هر مشکل دیگری پیش آمد (قبول کنید که نمی شود مستقیم بهشان گفت اگر کلاهبردار از آب درآمدید!) تکلیف من چه می شود؟ بالاخره شما با مدارک ما رفته اید سازمان مدیریت، رتبه تان را گرفته اید. نمی آیند ما را بگیرند؟" "به هیچ وجه مشکلی برای شما پیش نمی آید. شما جزو سهامداران شرکت محسوب نمی شوید. پس در سود و زیان شرکت سهیم نیستید. خیالتان راحت".امّا خیالتان اصلاً راحت نباشد، چون پایتان حسابی گیر است. گیریم که با مدارک دیگران، رتبه شان را هم گرفتند و توانستند براساس این رتبه ها قراردادهای میلیونی و میلیاردی هم ببندند. با کدام نیروی متخصص و مهندس و دفتر و دستک و تجهیزات می خواهند. زمین مردم را آباد کنند؟ اینجاست که تق قضیه درمی آید: " اینها اکثراً دلال هستند نه شرکت های پیمانکاری حقیقی. قراردادها را هم دست دوم می کنند؛ یعنی می آیند با مدارک تحصیلی دیگران رتبه های لازم را برای اخذ قراردادهای پیمانکاری به دست می آورند. بعد برای پروژه های 400 میلیون به بالا قرارداد می بندند و قرارداد مذکور را می فروشند به شرکت های پیمانکاری حقیقی! خیلی از اینها اسمشان شرکت های پیمانکاری است ولی جز دلالی، کاری بلد نیستند. البتّه همین کار هم کم برایشان سودآور نیست".

مسئولیت پای خودتان است

مهندس خواجه دلویی، معاون مسکن و ساختمان وزارت مسکن به این مهندسان جوان اطمینان خاطر می دهد اگر شرکتی که از مدرکشان استفاده می کند تخلف داشته باشد، پای آنها هم گیر است! در نظام مهندسی هرکس که از وزارت مسکن پروانه اشتغال گرفته باشد، در برابر کار و پروژه هایی که انجام می دهد، مسئول است؛ چه شخصیت حقیقی و چه حقوقی باشد و تخلف ممکن است موجب لغو پروانه اشتغال یا فعالیت شرکت، عدم تمدید آن و دریافت تذکر شود.

مدیرعامل یک شرکت مهندسی خودش باید مهندس و دارای پروانه اشتغال باشد. او اوّلین نفر مسؤول در شرکت است. امّا هنگام بروز تخلف مهندسان مرتبط با آن و مدیرعامل به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی فراخوانده می شوند. مثلاً اگر تخلف در بخش سازه ساختمان صورت گرفته باشد، فقط مهندسان سازه ای که مدارک مرتبط را امضاء کرده اند، به همراه مدیرعامل باید پاسخگو باشند.

فعلاً جرائم مهندسی حالت قضایی پیدا نکرده مگر در مواردی که منجر به خسارت مالی یا جانی شود و شاکی پیدا کند. امّا در تدوین سیاست های کلی نظام مربوط به پیشگیری از سوانح ساختمانی، پیش بینی شده است که تخلف ساختمانی جرم محسوب شود.

قبلاً خود صاحب کار، مهندس ناظر را مشخص می کرد و بالطبع مهندس ناظر به حرفش گوش می داد. امّا حالا مهندس ناظر از طریق شهرداری معرفی می شود. هرکسی هم اجازه اجرا ندارد؛ یعنی کسی که کار را طراحی کرده نمی تواند بدون داشتن شرایط، کار ساخت آن را هم انجام بدهد. نکته دیگر الزام به تهیه شناسنامه ساختمان است که در آن تمام جزئیات ساختمان وکسانی که مسئولیت قسمت های مختلف برعهده شان است، مشخص می شوند. این ها شاید آن طور که باید نظارت ضمنی ایجاد نکند. البتّه مکانیزم جدیدی که خودکنترل است به زودی فعّال خواهد شد. لایحه بیمه عوامل مؤثر در کیفیت ساختمان، هم اکنون در مجلس در دست بررسی است. براساس این دستورالعمل، ساختمان هنگام شروع به ساخت باید بیمه شود و طبیعی است که شرکت بیمه گر، از طریق شرکت های کنترل و بازرسی بر عملکرد مهندس و شرکت های فعّال در پروژه نظارت خواهند کرد.

به هر حال اگر شرکت هایی که در خواست همکاری به این شکل می دهند، تخلفشان محرز شود، همان طور که گفتم پای مهندسانی که اسمشان در رزومه شرکت است هم گیر است. این نکته تکمیلی را هم بگویم که براساس دستورالعمل جدید سازمان نظام مهندسی، سابقه حرفه ای مهندسان به طور دقیق ثبت می شود و یکی از مهم ترین ملاک ها برای ارتقای درجه نظام مهندسی، تمدید پروانه اشتغال و گرفتن مجوز تأسیس شرکت و همین سوابق خواهد بود. به مهندس های جوان توصیه می کنیم اخلاق حرفه ای را رعایت کنند و وارد هر بازاری نشوند.آنها باید مسؤولیت استفاده از موقعیتشان را خودشان به عهده بگیرند.

آگهی مطبوعاتی


    اما این تخلف به راحتی در روزنامه ها آگهی می شود بدون آن که کسی بخواهد پیگیر اقدامات شرکت ها باشد و این یعنی آن که تاکنون با وجود غیرقانونی بودن این اقدام هیچ برخوردی با این افراد نشده است!!.  بروز این ماجرا مربوط به سیاست های روزنامه ها است. در مورد آگهی ها این مسئله به روزنامه ها مربوط می شود و باید از آنها پرسید که چرا چنین آگهی هایی را قبول می کنند و یا این که چرا دستگاه های نظارتی با آنها برخورد نمی کنند ولی آنچه که معلوم است حکایت از این دارد که به صورت قانونی نمی توان با آنها برخورد کرد. هر چند که شرکت های صوری و یا شرکت هایی که مدرک می خرند باید بدانند که خلاف مقررات عمل می کنند.

منبع: : www.ebtekarnews.com

حالا همه اینا را شنیدیم ولی اگر کسی واقعا مجبور باشه چی؟؟؟

  اگر تصمیم به ارائه ی مدرک جهت رتبه بندی به شرکتی گرفتید (که پیشنهاد میکنم نگیرید) حتما در پائین ترین سطح مسئولیتی (عضو هیئت مدیره ) مسئولیت رو قبول کنید. بدترین حالت هم قبول عنوان مدیر عامل است که در این صورت حتی اگر در اساسنامه هم از خود سلب مسئولیت کنید باز هم مشکلات خود از قبیل اینکه اگر شرکتی که مدرک گذاشته اید مالیات ندهد ممنوع الخروج می شوید.

شما مدرک رو برای 2 سال میدید و بعد از 2 سال خود به خود رتبه شرکت باطل میشه و فقط با حضور و امضا شما در استانداری مجددا میشه از مدرک شما استفاده کرد ، مهندسی که مدرک رو میذاره باید یه وکالت نامه بده و در متن وکالت نامه ای که به پیمانکار یا صاحب شرکت میده قید میکنه که فقط در مواردی مجاز به امضا از طرف مهندس میباشد که مسولیت جزائی ، کیفری و مالی برای مهندس نداشته باشد ، مهندس مدرک رو تحویل پیمانکار نمیده بلکه همراه خودش به دفتر امور پیمانکاران استانداری میبره و اونجا امضاء میکنه و کپی برابر با اصلش رو تحویل میده و اصل مدرک رو با خودش برمیگردونه و به هیچ وجه تحویل کسی نمیده.ذکر بشه که مهندس در سود و زیان مالی شرکت هیچ مسئولیتی ندارد.

 اینکه برای پس گرفتن مدرک و خارج کردن از شرکت کار اداری باید انجام داد دو جنبه داره : اول اینکه وقتی شما پولتون رو گرفتید به هیچ وجه نمیتونید وسط کار و یه مدت بعد اسمتون رو از توی شرکت دربیارید چون وکالت بلاعزل 2 ساله میدید و اگر تونستید پیمانکار رو راضی کنید که با جبران خسارتش مدرک رو در بیارید باید حدود 3هفته تا 1 ماه صبر کنید که آگهی روزنامه تغییرات اون شرکت بیاد ، دوم اینکه اگر تا مدت 2سال صبر کردید احتیاج به کار خاصی ندارید چون خود به خود مدت اعتبار 2ساله شرکت و وکالت شما تمام میشه و شرکت باید مجددا آگهی تغیرات بزنه و اگر بخواد مجددا از مدرک شما استفاده کنه باید مجددا حق الزحمه شما رو بپردازه.


موقع بستن قرارداد باید حواستون خیلی جمع باشه تا کلاه سرتون نره. هم از لحاظ قیمت و هم زمان و مسئولیت و غیره بهتره توی شهرهای خیلی دوردست هم مدرک نذارید تا بعدا برای پس گرفتنش مجبور بشید کلی سرگردون بشید!

 

 

 

/ 0 نظر / 430 بازدید