IQ یا EQ ...؟

«من از اهمیت هوش، استعداد و تحصیلات عالی، آگاهم، اما این نکته را هم خوب می دانم که هیچ یک از چنین صفاتی نمی تواند جای عوامل غیر هوشی، بلکه احساسی نظیر عقل سلیم، سرعت تصمیم گیری،‌ قضاوت صحیح و شم تجاری که سرنوشت کامیابی ها را رقم می زند، بگیرد» .

در بررسی ها روشن شده است که عوامل کامیابی افراد برجسته ناشی از احساسات مثبت (EQ+) است که آنان در خود ایجاد می کنند و برعکس، افراد ناموفق کسانی هستند که احساسات منفی (EQ-) را در خود پرورش می دهند . این عوامل احساسی مثبت عبارتند از احساس عزت نفس، خویشتن پذیری،‌ مسؤولیت پذیری، آرمان داری، برنامه ریزی ذهن، مثبت اندیش‍ی،‌ رویا پردازی، الهام گرفتن، تغییر پذیری، خوشرویی،‌ ماجراجویی، بردباری و ... و از جمله احساسات منفی می توان از بدبینی، ترس از شکست، اضطراب، احساس ناتوانی، فرار از پذیرش مسؤولیت،‌ احساس عدم امنیت و ... نام برد.
"فکر" و "احساس" عوامل دوگانه در تصمیم گیری هستند که در واقع، احساس، نیروی محرک و برانگیزاننده فکر است. هر فکری را که می خواهیم جامه عمل بپوشانیم،می بایست به وسیله احساس یا تمنایی مانند عشق یا هیجان،‌ برانگیخته و فعال کنیم که به آن هوش احساسی یا استعداد عاطفی (EQ) می گوئیم. 
این پدیده را آزمایشهای تست هوش (IQ Test) نمی توانند نشان دهند.

اصطلاح هوش احساسی را در سال 1990 "پیتر سالوی" و "جان مایر" برای بیان کیفیت درک افراد، همدردی با احساس دیگران و درک رابطه هیجانات افراد با بهبود زندگی به کار بردند.

 بعضی پژوهشگران بر این عقیده اند که IQ در خوش بینانه ترین حالت 10 الی 25 درصد از واریانس متغیر عملکرد را تبیین می کند.

علم به این که احساسات شما چیست و چگونه باید از آن ها در جهت تصمیم گیری به نحو احسن استفاده کنید می گوید :
- هوش عاطفی، توانایی برای مدیریت اضطراب و کنترل تنش ها و انگیزه، امیدواری و خوش بینی در مواجهه با موانع در راه رسیدن به هدف است.
- هوش عاطفی، در حقیقت راهی است برای زیرک بودن.
- هوش عاطفی، همدلی است، درک این که اطرافیان شما چه احساسی دارند.
- هوش عاطفی، یک نوع مهارت اجتماعی است، همراهی با مردم، مدیریت عواطف و احساسات در روابط و توانایی ترغیب و رهبری دیگران.

هوش عاطفی یا هوش اجتماعی شامل 4 مهارت است :

خود ( Self )
دیگران (Others )
آگاهی (Awareness )
اقدام ( Action)

که با ترکیب این ها, مؤلفه های بنیادی هوش عاطفی به دست می آید:

1-خودآگاهی ( شامل: خود ارزیابی، اعتماد به نفس )

2- خودگردانی ( شامل: خویشتن داری و قابل اعتماد بودن، وجدان سازگاری، انگیزه پیشرفت و ابتکار )

3- آگاهی اجتماعی ( شامل: همدلی، ‌آگاهی سازمانی و انگیزه خدمت )

4- مهارت های اجتماعی (شامل: توان تاثیرگذاری، رهبری، مدیریت تعارض ایجاد رابطه و کار گروهی )

1- خودآگاهی ( Self Awareness) :
یک نوع توانایی فردی است برای درک احساسات و حالات خلقی. خودآگاهی به شخص کمک می کند تا همیشه بر افکار و احساسات خود نظر داشته و بنابراین در جهت درک آن ها به فرد کمک می کند.

2- خودگردانی( Self Management) یا مدیریت عواطف( Managing Emotions ):
مهارتی است که به افراد کمک می کند تا احساسات خود را به صورت مناسب و جامعه پسندانه نشان دهند. به زبان دیگر به فرد درکنترل عصبانیت، ناراحتی و ترس کمک می‌کند.

3- آگاهی اجتماعی ( Social Awareness ):
عبارت است از توانایی درک احساسات دیگران و استفاده از احساسات خود در جهت دستیابی به اهداف.
*

4- مهارت های اجتماعی (Social Skills ):

عبارت است از ارتباط با دیگران در موقعیت های مختلف اجتماعی و در اصل به معنای توانایی ادامه رابطه با توجه به احساسات افراد یا همان ظرفیت اجتماعی است.
 خصوصیات افراد دارای هوش اجتماعی 
هاچ و گاردنر معتقدند هرکس چهار خصوصیت زیر را داشته باشد، صاحب هوش بین فردی است: 
سازماندهی گروه 
داشتن ابتکار عمل برای هماهنگ کردن فعالیت‌های عده‌ای از افراد. این استعدادها را می‌توان در کارگردانان تئاتر ، افسران ارتش و مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف مشاهده کرد. در کودکی ، این گونه افراد در زمین بازی ، کاپیتان تیم هستند و درباره‌ نحو‌ه بازی تصمیم‌گیری می‌کنند. 
مذاکره برای حل مسائل 
استعداد میانجی‌گری ، جلوگیری از بروز اختلاف ، حل و فصل دادن به مشکلات. افرادی که از این خصوصیت برخوردارند برای داوری کردن در مشاجرات مناسب هستند و نقش میانجی را خیلی خوب بازی می‌کنند. برای مشاغل سیاسی و حقوقی عالی هستند. در کودکی همان کسانی هستند که بحث و جدل در زمین بازی را فرو می‌نشانند. 
روابط شخصی 
استعداد همدردی و دلجویی از دیگران. کسی که دارای این ویژگی باشد، خیلی راحت با دیگران روبرو می‌شود و در قبال احساسات دیگران احساس مسئولیت می‌کند. هنر ایجاد رابطه. این گونه افراد می‌توانند همسران قابل اعتماد ، رفقای صمیمی ، شرکای تجاری مناسب و بازیکنان تیمی خوبی باشند. در دنیای تجارت می‌توانند مامور فروش یا مدیران شایسته‌ای باشند. برای شغل معلمی عالی هستند.  این گونه بچه‌ها احساسات دیگران را از روی چهره شان به خوبی می‌خوانند و در بین همشاگردی‌های خود خیلی محبوب هستند. 
تجزیه و تحلیل اجتماعی 
شناخت و بصیرت درونی راجع به عواطف. انگیزه‌ها و علایق دیگران. این گونه افراد به راحتی می‌توانند با دیگران رابطه صمیمی برقرار کنند. آن‌ها با این توانایی خود می‌توانند مشاور یا روان‌درمانگر خوبی باشند و اگر کمی بر طبع ادبی خود نیز بیفزایند، رمان نویسان خوبی از آب درمی‌آیند. 
مهره مار 
مهارت‌های فوق ، عوامل ضروری بر جذبه جادویی و موفقیت‌های اجتماعی هستند. افرادی که از هوش اجتماعی خوبی برخوردارند، به راحتی با دیگران رابطه برقرار می‌کنند، احساسات و واکنش‌های مردم را به خوبی پیش‌بینی

/ 10 نظر / 3 بازدید
صدرالدین ناصری

واقعا مطلب زیبایی بود تا آخر خوندمش مخصوصا خصوصیات آخرش به بعضی از دوستان می ورد و خیلی شبیه بود و متاسفانه نشون داد که خیلی از ما(من جمله خودم) دارای هوش عاطفی کمی هستیم و حتما باید این بخش رو تقویت کنیم

سروش مقصودي

آي گفتي .... خدا خيرت بده محمد تقي ..... به نظر من اين موضوع بزرگترين علت 90 درصد مشکلات ما تو ايرانه ... چه در زمينه روابط دوستانه و روابط خانوادگي چه در زمينه مسائل کلان سياسي .... من مطمئنم ما اگه اين مشکل رو حل کنيم يه چيزي در حد انقلاب تو کشورمون اتفاق مي يفته ..... سالهاست بعضي کشور هاي اروپايي EQ رو تو دبستان به بچه ها تدريس مي کنن .... واقعا از اين که اين مطلب رو گذاشتي ممنون اميدوارم هممون اين موضوع رو واقعا جدي بگيريم و براش وقت بزاريم ...

سیدعلی فاطمی

سلام یادش بخیر .... یادم میاد که داشتیم از شوکت می رفتیم توی شهر و با بچه ها ته اتوبوس نشسته بودیم که تقی تصمیم گرفت برامون سخنرانی کنه که موضوع سخنرانیش همین مطلبی که اینجا نوشته .

گلنار

واي واقعا جالب بود .... هم مث خيلي موضوعا تكراري نبود هم خيلي كاربردي بود مرسي محمد ....[چشمک]

مستشاری

سلام محمد تقی. بابا کجایی دلمون تنگ شده بود!!!!!!!!!!!!!! دور هم باشم......

محمد علی

خیلی جالب بود.

رویا

سلام برادر عزیز اقا محمد گل واقعا موضوع جالب و اساسی هست که امیدوارم مورد استفاده همه قرار بگیره من که لذت بردم ممنون بازم از این مطالب واسه مطالعه بگذارید بازم ممنون [گل]

صدرالدین

آقا محمد جان نظرات اختصاصی زیادی داری

محمد حسین

بابا منم اگه به اسم مریم برات نظر بذارم که دلیل نمیشه ... ولی خوب .. مراجعه شود به نظر پاییینی[شوخی]