علمی - آشنایی با بزرگان علوم زمین

"کریس متولد 8 سپتامبر 1953 در سویس است و تمامی مدارج علمی خود از لیسانس تا دکتری سنگ شناسی را در ETH زوریخ اخذ نموده است. پس از پایان تحصیلات در بین سالهای 1985 تا 1994 به دنبال علائق خود و برای تحقیق بر روی کانسارهای مختلف راهی استرالیا شد و در سال 1994 دوباره به ETH بازگشت و به عنوان یکی از مدیران موسسه ژئوشیمی ایزوتوپی و منابع معدنی مشغول به تحقیق شد. وی در طول زندگی خود محقق بسیار موفقی بوده و در این مسیر مدالها و رتبه های علمی متعددی کسب نموده است.

کریس در تحقیقات خود کارهای صحرایی، مطالعات تجربی، داده های آنالیزی و شبیه سازیهای عددی را برای درک دقیق فرایندهای کانی سازی به کار می گیرد. وی نویسنده اول بیش از 100 مقاله در مجلات برتر دنیا بوده است که برخی از آنها در مجلاتی چون Science، Nature، و Geology و همچنین مجله انجمن زمین شناسی امریکا به چاپ رسیده است. آنچه اهمیت دارد این است که در بسیاری از مقالات ایشان، از دانشجویان با رتبه های پایین علمی به عنوان نویسنده همکار یاد شده است و وی به شکل خستگی­ناپذیری تلاش نموده است تا نسل بعدی زمین شناسان اقتصادی را ترغیب و تربیت نماید که البته از دانشجویان سابق کریس این را می توان به وضوح دید که هم­اکنون در آزمایشگاه­های صنعت، دانشگاه و یا دولت مشغول به کار هستند.

برجسته ترین موفقیت کریس، توسعه و بکارگیری آنالیزهای لیزر ابلیشن ICPMS در اندازه­گیری عناصر اصلی و جزیی در ترکیب سیالات و مذابهای درگیر است. در دهه هفتاد میلادی یکی از مهمترین سدها در درک فرایندهای حمل فلز و ته نشینی آن در سیستمهای کانی سازی، عدم دانش ما از محتوای فلزی واقعی در سیالات کانی­ساز بود. تلاشهای کریس و همکارانش این امکان را برای اولین بار برای ما فراهم آورد تا به صورت کمّی غلظت بسیاری از عناصر را بگونه ای که در نتیجه­گیری ها قابل اتکا و استناد باشند تعیین نماییم. کریس و دانشجویانش قادر بودند تا رفتار عناصر را در غنی شدگی­های ترجیحی در سیستمهای خاص توضیح دهند. با آنالیز سیالات درگیر غنی از گاز همزاد با غنی از مایع، آنها قادر بودند تا جزء­بندی عناصر را بین بخار و سیالات شور به عدد در بیاورند. این نتایج منجر به ارائه مدلی شد تا جزءبندی برخی از عناصر مانند طلا و مس در فازهای کم­چگال گازی در محیطهای پورفیری عمیقتر و فرایند انتقال این عناصر از عمق به محیط های اپی­ترمال سطحی به راحتی توضیح داده شود. به علاوه این نتایج، به اکتشاف و برقراری ارتباط ژنتیکی مستقیم بین کانسارهای پورفیری عمیق و کانسارهای اپی­ترمال اطراف و روی آنها کمک فراوانی نمود. همکاری با دانشجویان سابق و همکاران کنونی این امکان را برای کریس فراهم آورده است تا مدلی برای شناخت دقیق تکامل فیزیکی و گرمایی سیستمهای هیدروترمال و زمانبندی تشکیل کانی­سازی ارائه نمایند. این کار نتایج آزمایشگاهی و مطالعات صحرایی را با مدلهای ترمودینامیکی بسیار سخت و پیچیده­ای تلفیق می کند که ابزاری بسیار ارزشمند در اکتشاف کانسارهای ماگمایی – هیدروترمال به شمار می آید.

بی شک او یکی از ستارگان حوزه زمین شناسی اقتصادی بوده و تلاشهای او کمک زیادی به درک ما از نحوه تکامل سیستمهای کانی سازی داشته است. انجمن زمین شناسی اقتصادی امریکا به پاس تلاشهای وی در سال 2006، مدال نقره انجمن را به وی اعطا می کند."

 

/ 0 نظر / 63 بازدید