روز اول کنفرانس ـ مراسم افتتاحیه

پس از ثبت نام و مراسم گشت و گذار و این جور چیزا مراسم افتتاحیه شروع شد که در زیر به تفصیل به آن می پردازیم.

پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی مسئولین محترم معدنی زیر به ترتیب به سخنرانی پرداختند.

آقای مهندس بهرامن ، نایب رییس خانه ی معدن، پس از خوش آمد گویی به حضار ، شعار این کنگره را شروع هزاره ی سوم با معدن تشریح نمودند.

پس از ایشان آقای مهندس سجادیان ، رییس کمیته ی معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس به سخنرانی پرداختند، ایشان به تشریح فعالیت های این کمیته در بخش معدن اشاره نمودند که از جمله ی این فعالیتها می توان به اجرای اصل 44 در بخش معدن و پیش بینی روند معدن در برنامه ی پنجم توسعه و مراحل تصویب قانون معدن در مجلس اشاره کرد. هم چنین ایشان به چشم انداز 20 ساله در معدن پرداختند که از آن جمله می توان به رساندن استخراج  سالیانه به میزان 1% ذخایر کشور (یعنی 570 میلیون تن در سال) نام برد. ایشان وجود 68 نوع ماده ی معدنی در کشور را از مزایای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان عضو قطعی می دانست.

در ادامه آقای مهندس هاشمی ، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مهندس علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن به ایراد سخنرانی پرداختند که بخش اعظم سخنرانی ایشان در مباحث کلی و تکراری معدن گذشت و تنها نکته ی آن خواهش بر یافت راه حل هایی در کاهش مصرف انرژی در بخش معدن بود.

آخرین سخنران، آقای دکتر نهاوندیان ، رییس اتاق بازرگانی ایران بود که نکاات مهم این سخنرانی در زیر آمده است:

یکی از مشکلات در خصوصی سازی معادن پیدایش تنها بنگاه های کوچک اسنت. 85% بنگاه های  مرتبط با بخش معدن خصوصی می باشند. اما از لحاظ فضای کسب و کار، بیش تر صنعت معدن کشور در دست مالکیت دولتی و شبه دولتی است. در واقع بخش خصوصی بیش تر در کارهای کوچک معدنی حضور دارد وبنگاه بزرگ در این بین حضور ندارد. همچنین ایشان همانند مهندس سجادیان و مهندس محرابیان خواستار حضور همه جانبه ی دولت در بحث اکتشاف ، با توجه به ریسک بالای آن شد.وی اعتلای بخش معدن در کشور را تنها در تفاهم سه بخش دولت، صنعت و دانشگاه دانستند.

حواشی روز اول

از حواشی روز اول می توان به حضور بازیکنان و مربیان استقلال در نزدیکی مخل نمایشگاه بود که ساعتی باعث سرگرمی و رهایی از الافی معدنکاران شد.

از اساتید مخترم دانشگاه بیرجند که در این همایش شرکت کرده اند، می توان به  دکتر محمد جوانشیر، دکتر غلامرضا نوروزی  و دکتر احمد آریافر اشاره نمود.

سخنرانان کلیدی

بعدازظهر روز اول4 سخنران کلیدی به ایراد سخنرانی پرداختند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

سرمایه گذاری در بخش معدنو همکاری های بین المللی ـ دکتر مجید قاسمی

ذخایر مس رسوبی ـ دکتر علی اصغر حسنی پاک

در این بخش دکتر حسنی پاک با توجه به جو سالن ارائه ی فارسی را ترجیح دادند و در یک سخنرانی مناسب به کانسارهای مس رسوبی و نحوهی تشکیلب و اکتشاف آن ها وعدم توجه به آن در ایران پرداختند. ایشان قبل و بعد از سخنرانی با تشویق مضالعف حضار مواجه شدند.

تکنولوژی های نو در معادن ـ دکتر جمال رستمی

ایشان به راهکارهای نو در معدن برای توسعه ی پایدار و همچنین بهینه سازی پرداختند.

قابل ذکر است که سخنرانی ایشان نتیجه ی راهکارهای 8،9 شرکت، کانادایی ، استرالیاای و آفریقای جنوبی بود.

تأثیرعملیات معدنی بر منابع آب ـ دکتر محمد شهریاری

ایشان با توجه به تخصص خود در زمینه ی مدیریت ریسک، به ایراد سحنرانی در زمینه ی ایمنی و حادثه پرداختند و با آوردن مثال هایی از حوادث پیش آمده در این زمینه و روش مدل سازی ریزن دانشمند انگلیسی به بررسی راهکارهای این قضیه من جمله HSE پرداختند.

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: همایش , اخبار


تاريخ : دوشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٩ | ٧:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : صدرالدین ناصری | آرشیونظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.