افراد برای ادامه تحصیل برنامه‌های متفاوتی برای خود دارند. بعضی از آن‌ها ترجیح می‌دهند تحصیلاتشان را در کشور خود ادامه داده و به اتمام برسانند؛ اما بعضی دیگر به دلایل متفاوتی ترجیح می‌دهند که برای ادامه تحصیل کشور دیگری را انتخاب کنند. در این‌جا سعی شده بهترین دانشگاه‌های جهان به تفکیک قاره به شما معرفی شود. با مراجعه به لینک هر قاره شما با بهترین‌ دانشگاه‌هایی که در آن قاره خدمات آموزشی خود را به دانشجویان ارائه می‌دهند، آشنا می‌شوید. هر دانشگاه برای خود شرایط مخصوص و ویژه‌ای دارد. در این‌جا سعی شده که تمامی آن‌چه فرد برای ورود به آن دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر در بدو امر نیازمند است، در اختیار او قرار داده شود. بدیهی است که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌های مختلف مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر و کسب اطلاعات پیرامون شرایط زندگی و سایر موارد در آن کشور، ضروری به نظر می‌رسد. توجه به توضیحات زیر برای آشنایی با کلیدواژه‌های به کار رفته در معرفی دانشگاه‌ها ضروری است:

TOEFL)Test of English as a Foreign Language):

آزمون تافل (آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) برای سنجیدن میزان توانایی افراد در استفاده از زبان انگلیسیِ آمریکایی در سطح دانشگاهی برگزار می‌شود. دانشگاه‌ها، کالج‌ها، شرکت‌های دولتی و بسیاری از مؤسسات و سازمان‌ها در سراسر جهان از این آزمون به عنوان شرایط پذیرش استفاده می‌کنند. مدرک این آزمون به مدت دو سال اعتبار دارد. دانشگاه‌ها معمولاً آخرین نمره تافل را به عنوان معیار قبول دارند.

این امتحان به سه شکل مختلف برگزار می‌شود:

iBT )Internet-Based TOEFL ): 

نمره این امتحان بین 0 تا 120 است و از چهار بخش (درک مطلب، فهم شنیداری، توانایی صحبت کردن، توانایی نوشتن)  تشکیل شده.

cBT)Computer-Based TOEFL):

نمره این امتحان بین 0 تا 300 است و از سه بخش (فهم شنیداری، ساختار و توانایی نوشتن، درک مطلب) تشکیل شده.

pBT)Paper-Based TOEFL):

نمره آزمون کتبی بین 310 تا 677 تغییر می‌کند و از سه بخش (فهم شنیداری، ساختار و درک مطلب) تشکیل شده. بر خلاف آزمون کامپیوتری تافل، در این آزمون نمره بخش نوشتن به صورت جدا محاسبه شده و نمره‌ای بین 0 تا 6 دارد.

GRE)Graduate Record Examination):

آزمون GRE جهت پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی و معمولاً در کشور آمریکا استفاده می‌شود. این آزمون از سال 1949 تا کنون برگزار می‌شود و هدف آن سنجیدن توانایی‌های تفکر انتزاعی افراد در زمینه‌های ریاضی، لغت و نوشتار تحلیلی است. آزمون GRE اصولاً با کامپیوتر برگزار می‌شود، ولی در برخی کشورها بدلیل ضعف فنی، به صورت کتبی نیز اجرا می‌گردد.

هزینه این آزمون در سال2008 در آمریکا 140 دلار است. نمره‌ی این امتحان به مدت 5 سال اعتبار دارد. نمره‌ی این آزمون در دو بخش لغت و تحلیل کمّی از 800  و در بخش نوشتار تحلیلی از 6.5 محاسبه می‌گردد.

*آن‌چه به عنوان هزینه (در بخش معرفی دانشگاه‌های جهان) آمده است، تنها شامل هزینه ثبت‌نام می‌شود و هزینه‌های دیگر مانند خرج‌های دیگر تحصیل یا هزینه زندگی در آن لحاظ نشده است. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: علمی


تاريخ : پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩ | ٧:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمدتقی صادقی | آرشیونظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.