به احترام سرود ملی ایران، بپا می خیزیم.

شما در مراسم های رسمی زیادی شرکت کرده اید و حتما جمله مشهوری را که در بالا آمده است بارها شنیده اید. آیا تا به حال به شکل ایستادن و قیام کردن افراد در مقابل سرود ملی زیبای کشور عزیرمان ایران، توجه کرده اید؟ آیا می دانید شکل صحیح احترام گذاشتن در بین ایرانیان قدیم به چه صورتی بوده است؟

در تاریخ آمده است، ایرانیان به نشانه احترام در مقابل بزرگان خود، به حالت ایستاده، با دست راست، مچ دست چپ را می گرفتند. این شیوهء ایستادن در مقابل بزرگان، نهایت احترام را می رساند. به عبارتی دیگر، شیوه صحیح ایستادن و قیام کردن در مقابل سرود ملی، همان حالت معروفی است که از آن یاد شد.

در جنگ قادسیه که بین سپاهیان اسلام (به فرماندهی سعد بن ابی وقاص در زمان خلافت عمر بن خطاب) و ایرانیان (به فرماندهی رستم بن هلال در زمان حکومت خسروپرویز) رخ داد، تعدادی از اسرای ایرانی به مدینه منتقل شدند. این اسرای ایرانی به هنگام ملاقات با عمر بن خطاب به همان شکل خاص خود ایستاده بودند. ابن خطاب از اسرای ایرانی در مورد دلیل شکل ایستان آنان سوال نمود و پاسخ ایرانیان را اینگونه دریافت نمود:

این نوع ایستادن برای احترام به بزرگان است و ما در مقابل بزرگان خود اینگونه می ایستیم.

ابن خطاب که از این برخورد ایرانیان بسیار خرسند شده بود، به تمامی مسلمانان دستور داد تا در مقابل خداوند بزرگ نیز به نشانه احترام مانند ایرانیان بایستند.

 مهدی آزادی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تاریخی


تاريخ : شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٩ | ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : یک دوست | آرشیونظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.